Web Content Display
Mała Retencja Górska II
Nie jest tajemnicą, że woda stanowi podstawę życia. Nie ma na świecie (a przynajmniej jeszcze nie odkryto) organizmu żywego, który mógłby funkcjonować bez dostępu do wody. Dzięki ewolucji rośliny i zwierzęta wytworzyły różne mechanizmy, które pozwalają im przetrwać okresy suszy. Jednak żadne stworzenie, nawet najmniejszy mikroorganizm nie przetrwa bez minimalnej ilości wody.
Mała retencja jest multidyscyplinarnym działaniem, które w sposób kompleksowy wpływa na istniejące warunki wodne. Powstałe zbiorniki wodne stają się nie tylko środowiskiem życia dla ryb, płazów, owadów czy roślin. Stają się one także wodopojami dla zwierząt, a część z nich została wyposażona w infrastrukturę pozwalającą na czerpanie wody, np. w przypadku akcji gaśniczej pożaru lasu. Meandryzacja rzek powoduje nie tylko spowolnienie prędkości przepływu wody, ale sprzyja także powstawaniu zakoli i mielizn, z których chętnie korzystają mniejsze zwierzęta. Na terenie Nadleśnictwa Wałbrzych na obiektach powstałych w ramach realizacji projektu Małej Retencji Górskiej obserwuje się pojawianie rzadkich gatunków roślin i zwierząt (np. kumaki, minogi, traszki itp.).
W latach 2016-2023 na terenie Polski zostało zrealizowane zadanie pn. „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich”, czyli tzw. Mała Retencja Górska II. Za główny cel projektu przyjęto wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu w górskich ekosystemach leśnych. Dodatkowo, realizując priorytetowe zadanie, podjęto próby odbudowy cennych ekosystemów naturalnych, co korzystnie wpłynęło na ochronę bioróżnorodności biologicznej. Projekt zakłada również ocenę (poprzez monitoring) skutków, jakie powodować będą zrealizowane zadania w ekosystemach. W projekcie wzięło udział 47 nadleśnictw, które wybudowały lub odtworzyły 1 099 szt. obiektów piętrzących wodę lub spowalniających jej odpływ i zretencjonowały ponad 600 000 m³ wody.
W ramach realizacji przedsięwzięcia Nadleśnictwo Wałbrzych wykonało prace na terenie 7 Leśnictw: Świebodzice, Stare Bogaczowice, Glinica, Glinik, Jedlinka, Sokołowsko i Mieroszów. W efekcie powstało m.in. 20 zbiorników, 19 przepustów, 17 brodów, 5 mostów. Przywrócono również funkcje retencyjne obszarom mokradłowym w 4 lokalizacjach. Przy budowie obiektów szczególną uwagę zwracano na ich wpływ na ekosystemy. W rezultacie powstały małe obiekty/budowle bezobsługowe z materiałów naturalnych.