Lista aktualności Lista aktualności

Upamiętnienie dr Hermanna Brehmera - założyciela pierwszego na świecie sanatorium dla gruźlików, w którym wykorzystywano metodę leczenia dietetyczno-klimatycznego

22 października, w Sokołowsku, odbyło się upamiętnienie dr Hermanna Brehmera - założyciela pierwszego na świecie sanatorium dla gruźlików w 1854 r., w którym wykorzystywano metodę leczenia klimatyczno-dietetyczną. To właśnie dzięki tej postaci niewielka i mało znacząca górska miejscowość w Sudetach (wtedy Görbersdorf, a obecnie Sokołowsko) zrobiła się znana niemal w całej Europie i przeżyła prawdziwy rozwój, dzięki czemu również obecnie przyciąga do siebie tłumy turystów.

Upamiętnienie było możliwe dzięki ogromnej inicjatywie społecznej Mieszkańców Gminy Mieroszów, w tym Pana Janusza Micha, oraz Fundacji Sztuki Współczesnej - In Situ, na których wnioski Nadleśnictwo Wałbrzych i Gmina Mieroszów postanowiły nie być obojętne. W efekcie, tuż przy grobowcu dr Hremanna Brehmera, w którym pierwotnie został pochowany (grobowiec splądrowano w 1945 r.) postawiono obelisk z tablicą upamiętniającą. Dzięki temu, tak znamienita postać na zawsze będzie mogła pozostać w pamięci Mieszkańców Sokołowska i Gminy Mieroszów oraz turystów odwiedzających to miejsce.

Takie upamiętnienie dowodzi również, że ludzie mający swój wkład w medycynę, dla których misją jest ratowanie życia i zdrowia innych, nigdy nie powinni zostać zapomniani.


Hermann Brehmer urodził się w 1826 r. niedaleko Strzelina. Ukończył studia medyczne w Berlinie. W roku 1854 założył sanatorium, w którym leczył chorych na gruźlicę według założeń swojej własnej metody dietetyczno-klimatycznej. Uważał on, że wysoka temperatura i południowy klimat źle wpływają na gruźlików, natomiast wzniesienie nad poziom morza i "świeże, górskie powietrze" pełni w ich kuracji pozytywną rolę. Kuracja zakładała więc dużo ruchu na świeżym powietrzu, ćwiczenia oddechowe i odpowiednią dietę bogatą w jarzyny. Niektórzy kuracjusze korzystali również z zimnych natrysków połączonych z rozgrzewającym nacieraniem.

Sanatorium od początku było bardzo popularne w całej Europie i przyjmowało wielu gości. Dzięki temu mogło być ciągle rozbudowywane. W 1862 roku powstał park leśny według własnego opracowania dr Hermanna Brehmera.

Dr Hermann Brehmer zmarł w 1889 r. w Sokołowsku. Jego życzeniem było, aby zostać pochowanym w parku zdrojowym, wśród świerków, których nasadzenie sam nadzorował wiele lat wcześniej. Jego grobowiec został niestety splądrowany w 1945 r. Według relacji świadków szczątki dr Brehmera oraz jego żony zostały zakopane nieopodal w lesie przez pracowników uzdrowiska.

Dzięki uzdrowisku Sokołowsko rozwijało się przez wiele lat. W latach 70. XX wieku miejscowość zaczęto przekształcać w ośrodek sportów zimowych. Obecnie jest to bardzo popularne turystycznie miejsce. Odwiedzających przyciąga tutaj niesamowity charakter górskiej miejscowości, założony park zdrojowy oraz klimat otaczających tą wieś lasów i gór. Ten rozwój zapoczątkowany został przez jedną osobę, która została dziś godnie upamiętniona.