Planujesz tegoroczne wakacje w górach? Spędzisz je w lasach Nadleśnictwa Wałbrzych? To świetny wybór! Oprócz atrakcji turystycznych, czekają Cię także piękne krajobrazy oraz fascynujący świat przyrody. Zanim jednak wybierzesz się w góry pamiętaj, że należy się odpowiednio przygotować.
Przede wszystkim:
- Zapamiętaj i zapisz w telefonie najważniejsze numery alarmowe:
- 997 Policja
- 998 Straż Pożarna
- 999 Pogotowie Ratunkowe
- 985 Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
- 112 Europejski Numer Alarmowy
- Zapisz w telefonie numer do nadleśnictwa lub do miejscowego leśniczego terenu, w który się wybierasz. Numery kontaktowe znajdziesz na naszej stronie w zakładce ‘Kontakty’.
- Zainstaluj w telefonie aplikację „Ratunek”. Pozwoli ona ratownikom na sprawniejsze działanie w przypadku kryzysowych sytuacji.
- Zadbaj o to, aby bateria w telefonie była w pełni naładowana.
- Sprawdź obowiązujące zakazy wstępu do lasu. Jeżeli w naszym nadleśnictwie zakaz będzie obowiązywał, to na pewno ta informacja pojawi się na stronie internetowej lub na profilu społecznościowym nadleśnictwa.
- Poinformuj znajomych i bliskich w jakie rejony się wybierasz.
- Sprawdź prognozę pogody. Jeżeli zapowiadane są gwałtowne zjawiska pogodowe to ZOSTAŃ W DOMU.
- Ubierz się odpowiednio do warunków pogodowych i terenowych.
Jeżeli chcecie wyruszyć do lasu odpowiednio przygotowani i o niczym nie zapomnieć to pobierzcie specjalną chceck listę, która znajduje się poniżej w załącznikach.
Kiedy wiemy już, jak się odpowiednio przygotować do lasu, to przypomnijmy sobie jeszcze zasady dobrego zachowania się w lesie. Przeczytacie o tym poniżej:
Zasady dobrego zachowania się w lesie
Jesteśmy już odpowiednio przygotowani. Wiemy jak należycie zachować się w lesie. To czas na wycieczkę! W Nadleśnictwie Wałbrzych znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc. Są zamki, ruiny zamków, obiekty historyczne, wieże i platformy widokowe, wiaty turystyczne, ciekawe pomniki przyrody oraz mnóstwo interesujących szlaków pieszych i rowerowych. Oprócz tego podczas wycieczki towarzyszyć nam będą piękne górskie krajobrazy oraz obcować będziemy mogli z bogatą bioróżnorodnością fauny i flory.
Poniżej przedstawiamy i opisujemy najciekawsze z miejsc w naszym nadleśnictwie:
5. Masyw Dzikowca i Lesistej Wielkiej
7. Góry Sowie
Oprócz wymienionych wyżej miejsc, w naszym nadleśnictwie istnieje również wiele innych ciekawych i wartych odwiedzenia lokalizacji. Są to np.: Czartowskie Skałki, Mieroszowskie Ściany, kopalnia ryolitu „Barbarka” i in. Również Ci spragnieni spokoju i ciszy, znajdą dla siebie odpowiedni las na spacer, po prostu unikając popularnych szlaków.
Wśród Czartowskich Skałek. Fot. Mateusz Majchrzyk
Pamiętajcie również, że podczas swoich spacerów możecie napotkać dziką zwierzynę. O tym jak się najlepiej zachować w kontakcie z dzikimi zwierzętami dowiecie się poniżej:
Szlaki leśne są dobrze oznaczone więc mamy nadzieję, że nikt się nie zgubi w lesie. Jeśli jednak tak się stanie, to pamiętajcie o telefonach ratunkowych i aplikacji ratunek. Poniżej przeczytać możecie wskazówki, jak się zachować w takiej sytuacji.
Poniżej przedstawiamy jeszcze miejsca, gdzie w nadleśnictwie można legalnie rozpalić ognisko:
1. Dolina Różaneczników
2. Wieża na Trójgrabie
3. Wieża na Borowej
4. Wiaty turystyczne wchodzące w skład infrastruktury ścieżki edukacyjnej: Ekomuzeum wokół Trójgarbu
5. W pobliżu leśniczówki leśnictwa Biały Kamień. Wydzielenie o adresie leśnym 13-28-1-04- 178-d-00
6. Przełęcz Marcowa
7. Przełęcz Walimska
8. Zielona Klasa w leśnictwie Unisław
9. Szczyt Lesistej Wielkiej
10. Przełęcz Trzech Dolin
11. Czartowskich Skałek
12. Przy wiatach turystycznych na szlaku zielonym z Andrzejówki do Sokołowska.
Checklista - co zabrać do lasu
Regulamin korzystania z obiektów infrastruktury turystycznej
Regulamin miejsc postoju pojazdów
Życzymy miłego wypoczynku!